Biobazény a koupací jezírka na klíč

Biotopy se dělí do čtyř typů:

Jezírka imitující stojaté vodní plochy

Výsledné jezírko imituje stojatou vodní plochu jako v tůni nebo rybníce. Jezírko není vybaveno žádným technickým vybavením. Úprava vody probíhá prostřednictvím zooplanktonu a sedimentací ve všech zónách. Voda může mít přirozený zákal.

Rozdílné hloubky a vyšší obsah fosforu v biotopu umožňují využít širokou škálu rostlin, jak plovoucích, tak i pobřežních. Vodní rostliny odčerpávají z vody živiny, které potřebují pro růst, a zajišťují tak prostor pro život bakteriím, řasám a dalším živým organismům. Rostliny zároveň doplňují do vody kyslík pomocí fotosyntézy. Ponořené rostliny je potřeba v srpnu posekat, čímž dojde k odstranění přebytečných živin v jezírku. Pobřežní rostliny se zastřihují na podzim nebo na jaře, a dvakrát ročně je potřeba odsát ze dna jezírka sediment.

Péče o jezírko není příliš náročná!

Koupací jezírka s odsáváním hladiny

Tento typ jezírka je velmi podobný typu prvnímu, liší se jen v
odebírání nečistot z vodní hladiny, kdy jsou nečistoty odebírány pomocí skimmeru. 

Jezírko je opět velmi úsporné na údržbu. Jediné, co je potřeba, je údržba čerpadla a pravidelné vyprazdňování skimmeru, což zabere jen pár minut.

Koupací jezírka s pomalým mineralizačním filtrem

V jezírku probíhají stejné procesy jako u druhého typu, ale navíc je zde vybudován mineralizační filtr- zařízení, kde dochází k zachycení substancí a živin a ty se za obsahu nízkého kyslíku sbírají a mineralizují. Významnou funkcí filtru je absorpce živin bakteriemi pomocí jemných částí ve filtru. Poměr užitkové a regenerační zóny může být 2/3. 

Péče je obdobná jako u předešlých typů, ale navíc je zde potřeba před zimním obdobím řádné vyčištění a následné odstavení technologie.

ale je zde potřeba řádné vyčištění a následné odstavení technologie před zimním obdobím

Biobazény s vyšším nárokem na technologii

Jedná se o uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku. Čištění vody zajištuje technologie s bio filtrem s nízkou spotřebou.

U technologicky náročnějších typů je potřeba doplňovat chybějící dusík a používat v systému sorbent fosforu.

Biobazény vyžadují pravidelnou údržbu čili vysávání dna, čištění filtru a stejně jako u předešlého biotopu je i zde důležité důkladné vyčištění a následné odstavení filtru před zimním obdobím.